Az
Oracsbitu 18
meghívója

Kedves Oracsbitusok!

Íme elkövetkezett a nagy nap - az indulás előtt alig 2 héttel -, amikoris közzététetik az Oracsbitu 2002 tervezett hivatalos végleges (?), Speti által is szentesített útvonala. Dőljetek hátra a karosszékben, s kövessétek lelki szemeitekkel (zárójelben a napi tervezett táv):

Július 13-a, szombat: Indulás a Bp. Nyugatiból 10 órakor Nyíregyháza felé induló vonattal, amely kerékpárszállító kocsival rendelkezik. Ez du. negyed 2-kor érkezik Debrecenbe. Találkozási lehetőségek: a vonatnál háromnegyed 10-kor - vidékieknek előző éjszaka bp-i szálláslehetőség megoldható -, illetve Debrecenben az érkező vonatnál. Kérjük az autósokat, hogy szintén itt találkozzunk egymással.

Indulás Debrecenből a Db. - Vekeri-tó - Hosszúpályi - Nagykereki - Biharkeresztes útvonalon. (Ennek az előtekergésnek nem titkolt célja a potenciális hullajelöltek kiszelektálása, ezért a 38 fokos melegben az út folyamatosan hegynek fel és széllel szemben vezet!...) Határátkelés, megérkezés Nagyváradra. Szállás az Ady Endre líceumban, vacsora Emeséék szülői házában, utána rövid nagyváradi kerekes esti városnézés, pénzváltás, a másnapi vonatjegyek lerendezése. (A táv mintegy 70 km-nyi.)

Július 14-e, vasárnap: Vonatozás Nagyváradról Brassóba. A vonat délelőtt 11 óra után indul (ami persze az ottani idő, nálunkénál egy órával több), poggyászszállító kocsival. Erdély legszebb tájain halad keresztül (a Sebes-Kőrös völgye, Kolozsvár, Maros-völgye, Nagy-Küküllő mente, Segesvár, Olt völgye). Megérkezés Brassóba este 7 körül. Az autósok a bringásoktól külön, kora reggel indulnak, hasonlóképp szép tájakon fognak utazni - brassói összetalálkozásunkat majd hangolni kell. Szállásunk a Brassó melletti Szecselevárosban esedékes a következő két éjszakán. (20 km)

Július 15-e, hétfő: Ismerkedés Brassóval és a Déli-Kárpátokkal. Városnézés, hegymászás - hogy az utóbbi hová, majd helyben kialakul. (1800 m-nél alább nem adjuk, de lehet, hogy lesz az több is! :-)

Július 16-a, kedd: A nagy tekergés végre tényleg útnakindul, mégpedig észak felé az Olt völgyében: Hidvég, Apáca, Miklósvár, Barót, Bibarcfalva, Kisbacon. Látnivaló-tömegek: várak, strand, Benedek Elek emlékmúzeum, Gábor Áron kohója. (A táv kb. 70 km.)

Július 17-e, szerda: További tekergés a Baróti-medencében: Erdőfüle, Székelyszáld, Vargyas, tekerés a Vargyas-patak völgyében, a homoródalmási Orbán Balázs cseppkőbarlang meglátogatása. (40 km-nyi a táv.)

Július 18-a, csütörtök: Lövéte, Szentegyháza, Székelyderzs, templom és rovásírás, esetleg Székelydálya is, Homoródfürdő (persze hogy strand!), megérkezés Máréfalvára. Este Székelyudvarhely bejárása. (Összesen 50 km.)

Július 19-e, péntek: Feltekerés a Hagitára: Zetelaka, Zeteváralja, fel az Ivó-patak völgyében, majd pedáldöglesztő emelkedőkön. Szállásunk a tetőn egy fogadóban a következő két éjszakán. (A táv mintegy 40 km, de a menetemelkedés 1000 m fölötti!)

Július 20-a, szombat: Egy csodálatos pihenőnap a Hargitán. Gyalogtúra a csúcsra, megfáradt tüdőnk átmosása az 1700 m fölötti kristálytiszta levegővel. Viribülés, lazimazi.

Július 21-e, vasárnap: Legurulás a Hargitáról a Nagy-Madarasi patak mentén Csíkmadarasra. A loccsanás után Mádéfalva, Csíkcsicsó, Csíkszereda. Hevergés előreláthatólag egy Csíkszereda melletti termálvizes strandon. (40 km-es, 1000 m-nyi "süllyedéssel".)

Július 22-e, hétfő: Csíkszeredai városnézés, és a túra fénypontjaként a helyi sörgyár meglátogatása (!!!). Utána adózás a kultúrának: a csíksomlyói templom és kegyhely megtekintése. Majd indulás Gyimesbe: Csíkszépvíz, Fügés-tető (Gyimesi-hágó), utána gyimesi falvak a Tatros-patak mentés: Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok, Gyimesbükk. (50 km, 600 m-nyi hágó való átjutással.)

Július 23-a és 24-e, kedd és szerda: Gyimes és a Tarkő-hg. alja - a Tatros völgyéből észak felé indulunk egy (reményeink szerint biciklivel járható) "hátsó" útvonalon: Hidegségpataka, Bükkhavaspataka, Barackospataka, hágó, Háromkút, Békásszoros. A Békás-patak mentén irány fel a Gyilkos-tóhoz. (40 + 40 km a két napon, 400 m-nyi magaslaton történő átevickéléssel.)

Július 25. csütörtök: Kis gyalogtúra a Gyilkos-tónál, majd tekerés át a Pongrác-tetőn be a Gyergyói-medencébe. Szállásunk Gyergyószárhegyen Molnár Zolinál. (30 km, a hegytetőn való áttolással...)

Július 26. péntek: Gyergyószentmiklós megtekintése, regenerálódás. A Korona-expressz este indul visszafelé poggyászkocsival. Utazás Nagyváradig, ahol szombat hajnali áttekerés a határon. A túloldalt "piroskára szállás" (motorvonat) Püspökladányig, majd átszállással Budapestig.

A tervezett össz-távolság csupán 500 km-nyi (amit máskor egy hét alatt tekergünk le), de persze a hegyek miatt kissé többnek fogjuk érezni. :-)


Néhány praktikus útravaló:

-- A biciklitúra viszonylag hamar elhagyja a Magyar Köztársaság államhatárát. Ennek megfelelően a jelen szabályozás szerint érvéneyes ÚTLEVÉL szükséges az említett művelethez!

-- Románia hivatalos pénzneme továbbra is a román lej (ROL). Annyi meglepő változás bekövetkezett az elmúlt évben, hogy végre hivatalosan is beváltják a magyar forintot! Pénz váltható a határon, de akinek nem sürgős, halassza bátran vasárnap délelőttre, amikoris Nagyvárad főutcáján tucatszám lehet hivatalos pénzváltót találni (a határinál jobb árfolyamon). Érdemes lelkileg előre készülnünk rá, hogy 1 Ft = kb. 110 ROL - azaz folyamatosan százezrekben, millókban folyik a számolást. (A Brassóig vonatozás pl. 400 ezer lejbe kerül...)

-- A vasárnapi vonatozásról Brassóig: Minthogy a bicikliket is fel kell adni, Emese ígérete szerint előre megveszi a jegyeket, ha a költségét (forintban) összedobjuk. Nyilván ezt időben kell intézni, praktikusan még szombat éjszaka. Nagyjából 4 ezer Ft körüli összegről lesz szó. (Visszafelé hasonló nagyságrendre lehet számítani.)

-- Közös költség: az ajándékok költsége, amelyre fejenként 1500 Ft-ot számoltunk ki (ugyebár 8-9 helyszínről van szó). Apróságok: könyvek, kiadványok (persze főleg csillagászatiak), kávé, édesség. Ezeket Emesével beszerezzük, szállítjuk.

-- Balesetbiztosítás megkötése - különös tekintettel a fokozott élethelyzetre - NAGYON SZIGORÚAN AJÁNLOTT!

További esetleges kiegészítéseket, kérdéseket szívesen látjuk. Lehet magánlevélben, lehet itt a listán - az oracsbitu@mcse.hu címre küldött levélben.

Üdvözlettel a sikeres együtttekergés reményében:

Tepi (s Speti is)


Vissza

© tepi & spt