Főoldalra | Országos Amatőrcsillagász Biciklitúra

Meghívó a 20. Oracsbitura

ORACSBITU XX. - 2004 július 3-10 - Kelet Szlovákia

Kedves barátunk!

Itt a nyár, így hát eljött az ideje az Oracsbitunak is, amelyre ezennel szeretettel meghívunk. Bár az idei túra útvonala már évekkel ezelőtt körvonalazódott bennünk, a "szervezőbizottság" ilyen-olyan elfoglaltságai miatt csak most, nem egészen két héttel az indulás előtt tudjuk e meghívót kézbesíteni. A korábban beharangozottaknak megfelelően az idei (jubileumi huszadik!) Országos Amatőrcsillagász BicikliTúra időpontja és iránya:

2004 július 3.-10. Kelet Szlovákia - Felvidék, azon belül is a történelmi Gömör, Szepes és Sáros megyék.

E táj bővelkedik látnivalókban, hegyekben, folyókban és gyönyörű - bár kissé megviselt történelmi műemlékekben. A tervezett programunk a következő:

0. nap, július 3, szombat - gyülekezőnap

A társaság összegyülekezése régi veterán amatőrtársunknál, Újvárossy Tóniéknál, Aggteleken, a Nemzeti Park területén. Ez lesz túránk kiindulópontja. Cím: Újvárossy Antal

Lejutás egyénileg, értelemszerűen vonattal, vagy Miskolcról (jó kis bemelegítő tekerés), vagy Kazincbarcika vagy Ózd felől. (A javasolt vonat időpontokat a jelentkezőkkel időben tudatjuk.)

1. nap, július 4. vasárnap - indul a haddelhad

Aggtelek (átkelés a "légiesített" EU határon) - Betlér (Andrássy kastély) - Csetnek (XIV. századi templom freskókkal; Madarász Viktor szülőhelye) - Martonháza (aragonitbarlang) - Dobsina - Imrikfalva (Dedinky). Ez már a híres Szlovák Paradicsom területe, itt egy mesterséges tó melletti táborhelyen (a helyi mini-Balatonnál) tanyázunk. Táv: ~60 km.

2. nap, július 5. hétfő - hegyinap

Imrikfalva - Dobsinai jégbarlang (Szlovákia egyik legismertebb természeti látnivalója) - tekerés a Gömöri Karszton át (1100-as hegyek közt, de főként a völgyekben) - Káposztafalva. A falu mellett, még mindig a Szlovák Paradicsomban a Podlesok kempingben táborozunk, a tervek szerint két napig. A vidék gyönyörű, és máshoz nem hasonlítható. Táv: ~50 km.

3. nap, július 6. kedd - pihenőnap

Ezen a napon gyalogtúrázunk a Hernád áttörés mentén. Roppant változatos és izgalmas kirándulások tehetők itt, láncokon, létrákon és a folyó felé benyúló pallókon kell haladni, sűrű erdőben, nagy sziklák között. Ha mi nem is, de a biciklik pihennek. Táv: 0 km. (A gyaloglás nem számít.)

4. nap, július 7. szerda - szepességi szászok hűlt helyén

Most már a Szepességbe, a szászok egykori földjére érünk. Gyönyörű épületek és terek őrzik e hét évszázadon át itt élt nemzetiség emlékét, bár belőlük senki sem maradt, hála a XX. századi Csehszlovákia politikájának. (Persze sajnos a magyarságnak is hasonló sors jutott.)

Káposztafalva - Csütörtökhely (XIII. századi Szent László templom) - Igló - Szepeshely (további gótikus templomok) - Szepesváralja (Közép-Európa egyik legnagyobb várromja, a XII. századból, a vármegye egykori székhelye) - Lőcse (a Fekete város). Lőcse a leghíresebb szepesi szász város megannyi műemlékkel, melyek közül leghíresebb a városháza és a Szent Jakab templom. Táborozás kempingben Lőcse mellett vagy Ménhárdnál (itt van egy termálvizes strand is, nyugdíjaskorúaknak). Táv: ~50-70 km.

5. nap, július 8. csütörtök - a Tátra szirtjei alatt

Lőcse - Szepesszombat (főtér, Szent György templom) - Poprád (a Magas Tátra fővárosa) - Késmárk (Thököly Imre szülő és nyughelye, főtér, fatemplom) - Nagyőr (Mednyánszky László festő lakhelye) - Podolin (Krúdy Gyula) - Toporc (Görgey Artúr szülőhelye) - Ólubló (itt raboskodott Benyovszky Móric). Alukálás az Ólubló melletti kempingben. Táv: ~70 km.

6. nap, július 9. péntek - közel az egykori magyar-lengyel határhoz

Ólubló - az (egykori magyar-lengyel) határ mentén tekerés Bártfára, a Felvidék legtökéletesebben középkorú hangulatú városába (Szent Egyed templom, főtér) - Bártfafürdő (ázás, keserűvíz ivás). Kempingezés Bártfa mellett.

Egy kis történelem: az első világháború előtt Bártfa lakosságának harmada magyar, negyede német, harmada zsidó volt. Ma már se magyarokat, se németeket, se zsidókat nem találni a városban. Jelenleg a szlovák mellett kelet-Szlovákiában igen nagyszámú cigány lakosság is él, a városokban többnyire az elűzött szászok házaiban. A vidék, a városok, a falvak képe ma már biztosan nem olyan mint 100 évvel ezelőtt, és bizony a magyar vonatkozású emlékek állapota sem olyan mint illene. Táv: ~60 km.

7. nap, július 10. szombat - hazavergődés

Bártfa az idei Oracsbitu végpontja. Ez a nap a hazavergődésé, melyet vonattal tennénk meg. Az útirány Eperjes - Kassa - Hidasnémeti - Miskolc. Hogy hány húzásból jutunk haza, nehéz megmondani, ha egy nap alatt nem sikerülne, a tartaléknap vasárnap.

7+1. nap, július 11. vasárnap - nemhivatalos tartalék

A becsült össztáv nem túl vészes, kb. 300-320 km, de ebbe az eltévedések nincsenek beleszámolva. Sajnos csillagászati vonatkozású esemény ez alkalommal nemigen lesz, tekintve, hogy szlovákiai (magyar és szlovák) amatőrcsillagász barátaink többnyire az ország más táján tanyáznak.

Amit hoznod kell:
- bicikli (hegyre fel és lemenetelre is alkalmas állapotban) és javítóeszközök (pl. pótbicikli)
- sátor (jelenleg monszun évszak van) és egyéb táborozó felszerelések
- gyaloglócucc és esőkabát !!!
- túlélőcsomag
- útlevél vagy "EU-konform" személyi igazolvány
- utazási biztosítás
- víz (sör lesz a helyszínen is)
- és minden más, ami egy Oracsbituhoz kell (pl. csuwip, spárga a csomagtartójavításhoz stb.)

Pénz: A szlovák korona kb. 6.50 Ft-ot ér, az árak nagyjából olyanok, mint itt (a kaja valamivel olcsóbb, a sör határozottan az), a sátorozós kemping kb. 100 koronába kerül fejenként. Pénzt (Eurót és sok helyen Forintot is) a nagyobb városokban lehet váltani, és természetesen ott a bankkártyák is működnek, de az első hegyi napokra nem árt még a határon váltanunk.

Miután már nagyon késő van, kérünk mielőbb szólj ha jönni szeretnél, hogy tudjuk hányan leszünk!

További információk: és regisztráció:

Tepi (Tepliczky István)
Speti (Spányi Péter)

A mielőbbi viszonttekerés reményében: Speti s Tepi

vissza